Zateplenie domov a bytov


Zateplenie fasád je v dnešnej dobe už dosť zaužívaná vec. Pri zateplení budovy sa treba rozhodnúť, aký materiál si vyberieme, či polystyrén alebo minerálnu vlnu a hlavne akú povrchovú úpravu, buď ryhovanú, škrabanú alebo točenú. Zatepľovacie systémy ako sú napríklad Terranova, Baumit, Jubizol, Inex poprípadne iné značky si už musíte vybrať podľa vkusu a hlavne odtieňu, podľa vzorkovníka, ktorý Vám donesieme. Pri zatepľovacích materiáloch treba pozerať hlavne na paropriepustnosť a prievzdušnosť. Je ich viac druhov, akrilátové, silikátové a silikónové a treba ich použiť podľa podkladu, a dokonca sú aj samočistiace.  Zateplenie je výhodná vec, ktorá sa vám v budúcnosti vráti efektívne na vykurovacích nákladoch.

V dnešnej dobe fasáda nie je už len o zateplení budovy ale aj o zvýraznení domu alebo bytovky. Ideálne je použiť viac druhov farieb a viac typov materialu na fasáde, ale zas to nesmieme prehnať. Treba sa držať hesla „ niekedy menej je viac“. Na fasádu môžeme okrem zateplenia použiť sklo, drevo, cetris. Fasáda musí ladiť s okolím, zo soklom s rímsou ale aj zo škridlou. Ale jedna vec je veľmi dôležitá že nesmie prevládať všade jedna farba lebo to je potom otrasné. Prinajmenšom to môže byť jedna farba ale musí byť medzi nimi rozdiel aspoň dva odtiene.

Sokel domu môže byť s dlažby s kameňa s tehličiek a imitácie betónových dlaždíc alebo potom s farebných kamienkov ako mozaiky. Veľký dôraz pri sokli na ktorí ide kameň aby bol dobre uchytený t.j. dvojnásobné ukotvenie a dvojité sieťkonanie aby sa nám sokel nezvalil.