Stropy a podhľady


Strop je viacúčelová vec v našom obydlí. Strop môže byť hladký len omietnutý ale aj zo sádrokartónu. Kartónový strop môže byť rovný, s odskokmi, s nikam, s oblúkmi a rampami.

V prvom rade sa treba rozhodnúť že akú funkciu má mať strop: tepelnoizolačnú a parozábranu alebo zvukovo izolačnú alebo len estetickú. Každá izba môže byť inak upravená. V obyvačke, v kuchyni a v kúpeľni zvyknú byť stropy viac upravené ako v ostatných miestnostiach. Do stropu môžeme zabudovať všetky rozvody ktoré chceme skryť aby sa nedali vidieť. Napríklad vodu, kúrenie, odsávanie, elektrinu, klimatizačné trubky. Na strop namontovať môžeme bodové svetla, leddiodové svetlá aj pásy, lustre, reproduktory, ventilátory aj vyklápacie montážne dvierka. Existujú tri druhy sádrokartónu: bielý je štandardný, zelený je do vlhkého prostredia a červený je protipožiarny.

A potom je tu ešte kazetový strop, feál. Kazety môžú byť rôznom prevedení aj viac druhov existuje aj akustický a ten sa vyrába taktiež aj sádrokartónovych tabulách.